Historia budownictwa

dom

Od czasów prehistorycznych ludzie wynoszą wszelkiego rodzaju budowle. Najpierw były one prymitywne, bo powstałe z gałęzi, chrustu lub też nawet z kości zwierząt. Jednak z czasem nastąpił rozwój budownictwa. W Egipcie i Mezopotamii w IV tyś p. n.e stosowano już do budowy wielkie bloki kamienne ważące ok. 40 ton. Stosowano też cegły o bardzo dużych rozmiarach, które wytwarzano z gliny. Budownictwo w owych czasach związane było z kultem religijnym. Z czasem zaczęły też powstawać osiedla mieszkaniowe.

Jedno z pierwszych osiedli posiadających domy piętrowe i sieć nawadniając i odwadniającą powstało w III tyś p. n.e w Pakistanie. Duży rozkwit budownictwa nastąpił w Grecji w V i IV w. p. n.e. Budowano szkoły, gimnazja, stadiony, a także domy jednopiętrowe z cegieł niewypalonych, z fundamentami z kamienia i wyjściami na podwórze. I w. n. e to Rzym ze swoimi budowlami sakralnymi i użyteczności publicznej, a także domami i sieciami kanalizacyjnymi. Domy bogatych Rzymian posiadały ogrzewanie centralne i łazienki z gorąca wodą. To Rzymianie zapoczątkowali budowę łuków w konstrukcjach z kamienia i cegieł, a także byli twórcami licznych mostów, przy budowie których używano betonu oraz budowniczymi dróg o nawierzchni kamiennej.

W tym samym czasie w Europie budownictwo było na bardzo niskim poziomie. Po upadku Rzymu w V w. budownictwo przeżyło załamanie, dopiero IX w. to pierwsze europejskie zamki. Dalszy postęp nastąpił dopiero w XIII i XIVw. w Europie Zachodniej, kiedy to zaczęły powstawać domy z osobnymi sypialniami dla właściciela domu i jego rodziny, tynkowane sufity, oszklone okna. Okres renesansu uważa się za osiągnięcie poziomu wyposażenia mieszkań ludzi bogatych, który był zbliżony do tego z okresu cesarstwa rzymskiego.

Wiek XVIII to początek wykorzystywania w budownictwie odkryć z zakresu matematyki, fizyki czy też materiałów budowlanych. XIX w. to zastosowanie w budownictwie żeliwa, stali i żelbetu co doprowadziło do konstruowania ogniotrwałych szkieletów. Wynalezienie dźwigu w połowie XIX w. sprzyjało rozwojowy budownictwa wielopiętrowego. Wiek XX to rozwój konstrukcji cieńkościennych  łupinowych, które pozwalają na przykrywanie dużych rozpiętości przy małym zużyciu materiałów.

FIX Okna plastikowe Wrocław
ul. Borowska 186A
50-557 Wrocław
tel: 717 802 666
kom: 609 507 923
http://fixokna.pl (okna pcv wrocław)
e-mail: borowska@fix.wroclaw.pl
biuro czynne: 9:00 do 17:00