Wybieramy meble do łazienki

Bezpowrotnie minęły już czasy, kiedy w naszych łazienkach królowały proste, białe meble. Obecnie meble łazienkowe trudno odróżnić od tych, które przeznaczone są do naszych salonów. Nic dziwnego, bowiem niektóre łazienki staja się prawdziwymi salonami kąpielowymi, a my zwracamy coraz większą uwagę na ich aranżację.

Jakość jest najważniejsza

Łazienka jest specyficznym pomieszczeniem, ze względu na panującą tam podwyższoną wilgotność powietrza. Przed kąpielą dodatkowo dogrzewamy łazienkę, aby po wyjściu z wanny nie było nam zimno. Częste zmiany temperatury w połączeniu z wilgotnością tworzą trudne warunki dla mebli. Dlatego wybierając szafki do łazienki powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jakość ich wykonania. Postawmy na meble, którym wilgoć nie zaszkodzi, najlepiej aby były wykonane z materiałów wodoodpornych. Najlepiej sprawdzają się szafki z drewna lub płyt MDF, które cechują się wysoką odpornością. Meble przeznaczone do łazienki powinny być dodatkowo pokryte lakierem wodoodpornym, co stanowi dodatkową ochronę przed niekorzystnym działaniem wilgoci. Przed rozwarstwianiem krawędzi i ?puchnięciem? materiału meble ochroni warstwa lakieru poliuretanowego. Dzięki niemu powierzchnia staje się odporniejsza na działanie pary wodnej i ścieranie. O lakierowanie nie musimy się natomiast martwić przypadku mebli wykonanych ze stali nierdzewnej czy szkła. Są to jednak materiały zdecydowanie rzadziej wykorzystywane, bowiem pasują raczej do nowoczesnych i odważnych wnętrz.

Jakie meble wybrać?

Liczbę i wielkość mebli łazienkowych powinniśmy dostosować do możliwości wnętrza. W małej łazience nie powinno być zbyt dużo szafek, bowiem mogą nas one przytłaczać. Dlatego urządzając pomieszczenie należy zwrócić szczególną uwagę na funkcjonalność: przed WC oraz umywalką powinno być przynajmniej 70 centymetrów wolnej przestrzeni, a przed wanną i kabiną prysznicową 120 cm. Szafki nie mogą nam utrudniać swobodnego korzystania z urządzeń sanitarnych. Meble łazienkowe możemy podzielić na stojące, wiszące oraz wiszące z możliwością zamontowania nóg. W małych pomieszczeniach lepiej sprawdzają się szafki wiszące, natomiast w dużych łazienkach nasze możliwości aranżacji wnętrza są zdecydowanie większe. Wybierajmy meble nie tylko estetyczne, ale również pojemne. Liczbę szafek warto dostosować do naszych potrzeb, aby jak najwięcej rzeczy osobistych można było w nich schować.